Demirdöküm Kombi Arıza

Demirdöküm Kombi Arıza

Isofast F6 arızası

Kombilerin içinde peteklere gönderilen suyun ve musluklara gönderilen kullanım suyunun sıcaklığını ölçmek üzere konulmuş sensörler (NTC) vardır. Bu sensörler (NTC) suyun sıcaklığını ölçüp karta sinyal gönderir. Kart bu bilgiye göre yanma odasındaki brülörden çıkan alev boyunu ayarlar. Sensörler bozulmaya başladığı zaman sürekli arıza kodu vermeyebilir. Fakat sıcaklığı yanlış ölçerek kartı yanlış bilgilendirir.Bu yanlış bilgi ise yakıtınızı etkiler ve fazla fatura gelmesine sebep olabilir.
Demirdöküm Isofast kombinizde dijital ekranında F6 arızası görüyor iseniz kalorifer devresi sensörü (NTC) arıza yapmış demektir. Demirdöküm Isofast kombinizin panelinden reset yaparak kombinizi yeniden başlatabilirsiniz.Şayet reset yaptıktan sonra Demirdöküm Isofast kombiniz tekrar arızaya geçiyor ise kalorifer devresi sensörünün (NTC) ömrü tamamen bitmiş demektir ve değiştirilmesi gerekir. Demirdöküm Isofast kombinizdeki bu arızayı ortadan kaldırmak için teknik servisi çağırmanız gerekir.

Vinto 21 arızası

Demirdöküm Vinto kombinizde digital ekranda 21 arızası gördüğünüzde Vinto kombinizin su basıncı düşmüş demektir. Kombide kuru yanma yani susuz çalışma oluşur. Buda sirkülasyon pompasına zarar verebilir.
Demirdöküm Vinto kombinize su almak için kombinizin alt tarafında su doldurma vanası mevcuttur.Su doldurma vanasını açarak 1,5 bar su alıp tekrar kapatın.Kombiniz 1,5 bar su basıncını gördüğünde çalışacaktır.Demirdöküm Vinto kombinizin su doldurma vanasını açtığınız halde kombinize su girişinin sesini duyamıyor ve ekranda su basıncının yükselmediğini görüyor iseniz Demirdöküm Vinto kombinizin su doldurma vanası arızalı veya tıkanıklık var demektir.
Bazen su doldurma vanasını açtığınız zaman sisteme su girişini duyar fakat ekranda su basıncının yükselmediğini görebilirsiniz.İşte bu durum tehlikelidir.Su doldurma vanasını hemen kapatmalısınız.Çünkü Demirdöküm Vinto kombinizin basınç sondası yani kombiye giren suyun basıncını ölçen basınç okuyucusu arızalı demektir.Yani kombinizde yeterli kadar su basıncı var ama basınç sondası bu basıncı okumuyor olabilir. Ayrıca bu arızanın diğer bir sebebi Elektronik Kart da olabilir. Su basınç sondası su basıncı okur Elektronik Karta sinyalini gönderir fakat Elektronik Kart arızalı olduğu için Demirdöküm Vinto kombiniz tekrar 21 arızasını verebilir. Demirdöküm Vinto kombinizin basınç sondası arızalı olduğu için aldığınız suyu okuyamıyor ve siz hala su almaya devam ettiğinizde basınç 3 barı geçecek ve emniyet ventilini açacaktır.Aldığınız fazla su dışarı tahliye olacak. Demirdöküm Vinto kombinizde su alma problemi yaşadığınızda teknik servisi çağırmalısınız.

Kalisto F7 arızası

H2O bilindiği gibi su manasına gelir. Demirdöküm Kalistomodelinde digital ekranda F7 yanıp sönüyor ise kombinin suyu bitti demektir. Su basıncını yükseltmek için kombinin altındaki siyah su doldurma vanasını açarak manometre 1.5 bara gelene kadar su doldurun. Manometre 1.5 bar basınca geldiğinde su doldurma vanasını kapatın.
Şayet su doldurma vanasını açtınız ama kombinize su girişini göremiyorsunuz.Bu gibi durumlara aşağıdaki arızalar söz konusudur : İlk olarak su doldurma vanasının su grubunun içinde kalan açma kapama görevi yapan plastik parça kırılmış veya yapışmış olabilir.
Başka bir olasılık su basınç göstergesi arızalı olabilir. Siz suyu açıp dolmasını beklerken gösterge yükselmez ve bir süre sonra emniyet ventilinden su boşaltır. Diğer bir ihtimal su grubunun içine şebekeden gelen pislikler sayesinde kireç veya kumlar yüzünden tıkanma yapabilir. Bu durum, avrupa ülkelerinin kullandığı şebeke sularında çok nadir rastlanır fakat ülkemizde şebeke suyunun diğer ülkelerdeki şebeke sularına göre daha çok kirli olduğu göz önünde bulundurulursa normaldir. Su basıncını 1.5 bara getiremiyorsanız en yakın teknik servisi çağırmalısınız.

Aden 60 lambası arızası (Bar Lambası)

Demirdöküm ADEN modelinde panelde 60 lambası (BAR lambası) yanıp sönüyor ise kombinin suyu bitti demektir. Su basıncını yükseltmek için kombinin altındaki siyah su doldurma vanasını açarak manometre 1.5 bara gelene kadar su doldurun. Manometre 1.5 bar basınca geldiğinde su doldurma vanasını kapatın. Şayet su doldurma vanasını açtınız ama kombinize su girişini göremiyorsunuz.Bu gibi durumlara birkaçtane arıza söz konusudur.
İlk olarak su doldurma vanasının su grubunun içinde kalan açma kapama görevi yapan plastik parça kırılmış veya yapışmış olabilir. Başka bir ihtimal su manometresi arızalı olabilir. Siz suyu açıp dolmasını beklerken manometre yükselmez ve bir süre sonra emniyet ventilinden su boşaltır.
Diğer bir ihtimalde su grubunun içine şebekeden gelen pislikler sayesinde kireç veya ufak kumlar yüzünden tıkanma yapabilir. Bu durum avrupa ülkelerinin kullandığı şebeke sularında çok nadir rastlanır fakat ülkemizde şebeke suyunun diğer ülkelerdeki şebeke sularına göre daha çok pis olduğu göz önünde bulundurulursa normaldir. Su basıncını 1.5 bara getiremiyorsanız en yakın teknik servisi çağırmalısınız

Aden 50 lambası arızası

Bildiğiniz gibi kombilerimizi uzaktan kumanda , bilgisayar kontrolu ve dış ortam ve iç ortamın sıcaklığına göre kumanda cihazlarıyla kontrol edebiliyoruz.
Demirdöküm ADEN kombinizde kombiyi dış ortamın sıcaklığına göre kullanmak için kombinin ana kartında Dış Hava Sensörü Bağlantı Klemensine kablo araclığıyla evinizin dış ortamına ( belirli şartlar dahilinde : hava akışı ,rüzgar alma durumu,kuzeye güneye bakma durumu, güneşte veya gölgede kalma durumu gibi…) Dış hava Sensörünü bağlayabilirsiniz..
Demirdöküm ADEN kombinizde 50 lambası yanıp sönüyorsa, eğer Dış Hava Sensörü bağlıysa Dış Hava Sensörü arızalı , kablo bağlantılarında sorun var veya ana kartta sorun vardır. Eğer Dış Hava Sensörü bağlı değilse kombinizin ana kartında sorun var demektir. Demirdöküm ADEN 50 arızasının çözümü için en yakın teknik servisi çağırmalısınız.


- UYARI -

Lütfen Kombinize kendiniz müdahale etmeyiniz tesisatçı elektirikçi gibi branşı olmayan şahıslara kombinizi elletmeyiniz. Aksi takdirde kombi hata veya dalgınlıkla yapılacak yanlış işlemde can ve mal kaybına yol açabilecek sorunlar ortaya çıkarır. En sağlıklı çözüm için Çağrı merkezimizden Teknik Servis 0 (212) 274 36 68 randevu alınız.