Baymak Kombi Arızaları

Baymak Kombi Arızaları

Dolce Vita 24 HC Eo5 arızası

Kombilerde peteklerinize gönderilen suyun sıcaklığını ölçen sıcaklık sensörü NTC mevcuttur. Bu sensör suyun sıcaklığını ölçerek karta komut verir ve kart alev boyunu ayarlaması için gaz valfine komut verir. Yani ayarladığınız sıcaklık örnek verecek olursak 50 derece ise kombi bu sıcaklığa kadar ısıtma yapar (+/- 5 derece). Sonra alev boyunu minimuma çeker ve bir süre sonra alevi keser. Sıcaklık sensorü bozulmaya başladığında herzaman ekranda arıza kodu vermez. Ama yanlış sıcaklıklar ölçtüğünde yakıtınızı ve ısınmanızı etkilemeye başlar. Cihazın kalorifer sensörü bozulduğu zaman ekranda E05 arıza kodunu verir. Bu durumda Teknik Servisimizi çağırmanız gerekicektir bunun için çağrı merkezimizden veya iletişim formumuz ile randevu almanız gerekecektir.

Dolce Vita 24 HC Eo1 arızası

Kombiyi çalıştırmadan önce evinizin önündeki gaz vanasının açık olup olmadığını kontrol etmelisiniz kombiye gaz gelmesi lazım ki ateşleme yapabilsin. Gaz vanaları açık ve kombiyi çalıştırdığınızda cihaz E01 arızası veriyor ise brülörde tıkanma, ateşleme bujilerinde şaseye atlama, bujilerde çatlak veya buji bakımsızlıktan dolayı kurum bağlamış olabilir ve arızaya geçer.

Bir başka olasılık ise cihazın elekteronik kartı pompa, fan, ateşlemeye kadar komut verir fakat gaz valfine komut gönderemez ve gaz valfi gaz yolunu açamaz, dolayısı ile cihaz E01 arızası verir. Diğer bir olasılık elektronik kart gaz valfine kadar tüm komutları verir fakat gaz valfi bobinlerinde problem olabilir ve devreye girmez, gaz yolunu açamaz ve cihaz sürekli E01 arızası verir. Bu arızada eğer sorun bujilerde ise buji önce temizlenmeli, arıza devam ediyor ise değiştirilmelidir.Eğer elektronik kart arızalı ise değiştirilmelidir.Eğer gaz valfinde problem var ise yenisi ile değiştirilmelidir.

Eco3 E03 Arızası

Baymak Baxi ECO 3 (bacalı) modellerinde; bina bacasının çekişinde problemler olduğu zaman kombinin davlumbazında aşırı sıcaklık birikir ve baca termostadının atmasına sebep olur. Bunun sonucunda ise Baxi Eco 3 kombinizin digital ekranında E03 arızası uyarısını vermeye başlar. Baymak Baxi Eco3 (hermetik) modellerde ise baca fanının sargılarında zamanla kısa devreler, rulmanlarında yıpranmalar olur ve olması gereken devirde çalışamaz veya fan rulmanları hiç dönemez hale gelir ,fan sıkışıp kalır. Fan sıkışınca hava prosestadına yeterli hava basıncı uygulayamaz ve Baxi Eco 3 ekranında E03 uyarısı verir. Diğer bir ihtimal baca yerinden çıkmış veya tıkanmış olabilir. Veya hava prosestadı fandan yeterli basıncı alır ama özelliğini yitirdiğinden dolayı kombiyi çalıştırmaz.

Başka bir olasılık ise elektronik kart fanı devreye sokamıyor olabilir. Bunların sonucunda ise Baymak Baxi Eco 3 kombinizin ekranında sürekli E03 arızasını verir. Çözümünde bacayı kontrol edebilirsiniz . Tıkanma veya yerinden çıkma gibi sorunlar yoksa kombiyi reset yapınız. Arıza kalıcı olursa Baymak Baxi Eco 3 kombinizin sigortasını kapatıp TEKNİK SERVİS çağırmanız gerekecektir.Çağrı merkezimizden veya iletişim formumuz ile randevu alabilirsiniz

Eco 4 E01 Arızası

Kombiler içindeki parçaların sırayla devreye girmesiyle çalışırlar. Ayrıntıya girmeden kısaca tanımlarsak eğer ; pompa, fan, prosestat ve gaz valfi,ateşleme. Ateşlemeye kadar diğer parçaların görevini zamanında ve tam yapmaları gerekir ki son olarak gaz valfi gazı açıp ateşlemeyi yaptırabilsin.Fakat bazen saydığımız bu parçalar görevlerini tam ve eksiksiz yapsalar da ateşleme olmaz. Bu durumda Baymak Eco 4 kombiniz E01 arızası verir. E01 arızası başarısız ateşleme anlamına gelir.

Olabilecek muhtemel sebepler ; gaz valfi açmamış olabilir, ateşleme bujileri kurum yapmış veya ateşleme bujilerinde çatlak olup şaseye kaçak yapmış olabilir veya kabloları soyulup şaseye kaçak yapmış olabilir, ana kartta ateşleme ile ilgili sorun olabilir. Baymak Eco 4 kombiniz E01 arızası verdiğinde yapabileceğiniz sorun giderme işlemi şudur : RESET düğmesine iki saniye basılı tutun ve bırakın. E01 arızası ekrandan silinip Baymak Eco 4 kombiniz devreye girecektir. Sonrasında E01 arızası tekrar meydana geliyor ise Baymak Eco 4 kombinizi kapatıp Çağrı merkezimizden veya iletişim formumuz ile randevu alınız.


- UYARI -

Lütfen Kombinize kendiniz müdahale etmeyiniz tesisatçı elektirikçi gibi branşı olmayan şahıslara kombinizi elletmeyiniz. Aksi takdirde kombi hata veya dalgınlıkla yapılacak yanlış işlemde can ve mal kaybına yol açabilecek sorunlar ortaya çıkarır. En sağlıklı çözüm için Çağrı merkezimizden Teknik Servis 0 (212) 274 36 68 randevu alınız.